مادر سپید

مادر یک روشندل

چرا کودکان نابینا به کتابخوانی علاقه ندارند ؟

مرداد۲۸
ایمیل وارده :
درود بر شما
من رواشناس هستم و ۳۳ سال دارم. خودم هم دچار مشکل بینایی هستم و برایم حل مشکل دیگر همنوعانم بسیار اهمیت دارد. اخیراً فرصت آشنایی با چند کودک نابینا و خانواده هایشان پیش آمده است که دغدغه آنها عدم تمایل فرزندان هشت و نه ساله شان به مطالعه غیر درسی ،مثلاً خواندن کتاب داستان است . البته آنها دوست دارند که داستان برایشان خوانده شود تا اینکه خودشان یک کتاب بریل را مطالعه کنند. من فکر کردم چون شما با مادران دیگر ارتباط هستید شاید بتوانید به من کمک کنید تا متوجه شوم آیا این مشکل در میان کودکان نابینا همومیت دارد و یا خاص است؟ این مسئله برای من مهم است چون میخواهم در رفع این مشکل کاری انجام دهم و درصد شیوع آن برایم مهم است
 
سلام بانو
این مشکل رو من هم داشتم ..
از حسن پرسیدم چرا دوست نداشتی در اون سن کتاب بخونی ؟
جواب داد : برای اینکه برایم سخت بود بریل بخونم و بعضی از کلمات جدید و تازه بود و من خسته میشدم .
کلاس اول  و دوم فرصت زیادی نیست که بچه ها بتونند به کتاب خوانی بپردازند .
خوب این جواب حسن بود
من هم همین فرضیه رو دارم فکر میکنم بچه ها از خواندن بریل خسته میشوند و از آنجا که سرعت خواندنشون پایین هست دلسرد خیلی زود میشوند .
البته این موضوع عمومیت نداره . یادم هست که دختران همسن و سال حسن در فاصله تعطیلات تابستانی کلاس اول تا دوم از کتاب خانه کتاب بریل امانت گرفته و میخواندند . حسن بریل اموزی پایه ای اش درست نبود و به طور ناقص یاد گرفته بود اما به کلاس های بالاتر که رفت نیاز به خواندن دروس باعث شد به کتاب خواندن هم بیشتر علاقه نشان بده . ممکنه که بچه های مد نظر شما هم به صورت پایه ایی بریل آموزی نشده باشند .
یک مطلب دیگه هم هست شما خودتون تا حدی درد آشنا هستید و میتونید بهتر درک کنید . در کتاب خوانی ایجاد انگیزه اهمیت داره اگر بچه های بینا از کلاس اول یا شاید هم زودتر به خواندن علاقه نشان میدهند به خاطر خواندن چند خط کج و ماوج به شکل حروف نیست بلکه ایجاد علاقه  در سنین خردسالی با تصویرهای کتاب صورت گرفته و بچه با خواندن میتونه ارتباط تصاویر رو رمز گشایی کنه و همین امر مشوق او برای خواندن است . متاسفانه بچه های نابینا در دوران خردسالی با کتاب بریل و دانستن اهمیت خواندن کتاب بریل آشنا نشده اند پس خیلی طبیعیه که واکنش این چنینی نشان بدهند .
اصرار شما برای خواندن هم کمکی به این بچه ها نمیکنه به زعم بنده لجبازی به بار خواهد آورد چون بچه ی نابینا که تا قبل از دوره مدرسه کتاب ندیده و نیازی به خواندن در خود احساس نمیکرده اگر در سالهای اولیه سواد آموزی به صورت جبر یا تشویق غیرمنطقی و زیاده از حد برای خواندن قرار بگیرند ممکن است واکنش منفی نشان دهند .
به نظرم کتاب خوانی برای این دوره سنی فعالیت خوبیست که میتونه اون ها رو علاقمند کنه که کتاب های بریل رو خودشون بخوانند . کتاب های داستان بریل رو که تهیه میکنید حتما نمونه بینایی آن را هم داشته باشید .. قسمت ابتدایی کتاب را بخوانید و در اوج هیجان داستان کتاب را نیمه تمام بگذارید به بهانه اینکه من دیگه خسته شدم تشنه شدم و یا ..  و بعد کتاب بریل رو در اختیارشون بزارید و بدون اینکه امر به خواندن کنید بگذارید مدتی با نوشته ها ی بریل سرگرم باشند . اگر سئوالی درباره متن نپرسیدند که تنهاشون بزارید نیاز به فرصت و زمان بیشتری دارند و اگر درباره متن سئوال پرسیدند که تبریک میگم شما موفق شدید .  
نظرات و پیشنهادات خود را در جهت ارتقا اطلاعات علاقمندان بنویسید .
سپاس . 
 

سفر خنده و بازی و شادی

مرداد۲۶

سلام

طاعات و عباداتتون مقبول حق ان شاءالله ..

اگر اینجا مثل سابق به روز نمیشه دلیل بر کم کاری بنده نیست ..

 در خصوص مرکز مهارت آموزی همچنان تحقیقات ادامه داره .. برنامه درسی خاصی رو از برنامه های درسی امریکایی الگوبرداری کرده و با ایراد تغییراتی نوشته ام و  که نتیجه ی آموزش استاندارد آموزشی قابل قبولی داشته باشه . یکی از مادران فعال با من همراه شده که مرحله اول تحقیقات و راه اندازی به سعت طی بشه و زودتر به مرحله اجرایی کار برسیم .

امروز بلاخره با دردسرهای همیشگی بلیط قطار سفراردویی مشهد رو گرفتم ! سه روز پیش لیست مسافرها رو بردم آژانس منتها گفتند آژنسها ۴۸ ساعت بعد از باز شدن فایل (اصطلاح خودشونه منظور فایل ثبت نام و تهیه بلیط شرکت رجاست ) اجازه دارند بلیط های گروهی رو تهیه کنند . دو روز منتظر شدم امروز ۹ صبح با هادی و حسین رفتم آژانس با این خیال که یکساعته بلیطها رو میگیرم و حسین رو میبرم برای ثبتنام مدرسه اش !!! بانوی ارجمندی که مسئول تهیه بلیط های ما بود وتا به حال با ایشون هماهنگی های لازم رو میکردم تشریف محترمشون رو بردند مرخصی ! همکارش هم خیلی راحت گفت خانم جان بلیط تا ۳ مهر تمام شد ! چند تماس تلفنی با رئیس محترمشون داشتم تا دستور گرفتند که موضوع رو حل کنند و خوشبختانه بعد از دقیقا ۶ ساعت معطل کردن بنده موضوع حل شد ولی با قیمتی خیلی بالاتر از چیزی که پیش بینی کرده بودم !

در نظر داشتم بلیطها با قطار کویر و شش تخته باشه با نرخ رفت و برگشت ۳۶۴۰۰ تومن اگر اشتباه نکنم ولی تنها قطاری که میشد با این تعداد و تاریخ های مورد نظر در این وقت گرفت توربوترن اتوبوسی پردیس بود با نرخ رفت و برگشت ۵۸۲۰۰ تومن ! فکر میکنم برای ۱۰۰ نفر این تفاوت قیمت چیزی حدودا ۲ میلیون و ۱۸۰ هزارتومن ! شایدم اشتباه میکنم فعلا مغزم خسته س و از کار افتاده ! ولی خوب ، سرویس خوبی داره همراه صبحانه و نهار و ۴ ساعت زودتر از کویر به مقصد میرسیم که این طوری هزینه اجاره نصف روز اتاق ها که قرار بود پرداخت کنم رو دیگه نمیدم .. (با کویر حدود ۴-۵ صبح میرسیدیم و برای اینکه تا ساعت ۱۴ که اتاق ها رو تحویل میدهند در لابی معطل نشیم باید اتاق ها رو نیم بها اجاره میکردیم ..) امیدوارم صندلی های ما در یک سالن افتاده باشه که بشه برنامه ایی هم در قطار پیاده کنیم که زودتر زمان بگذره .

تاریخ سفر هم افتاد برای روز ۲۵شهریور که امتحانات همه بچه های تنبل درس نخون هم تموم شده ! درخصوص امار بالای تجدیدی های امسال هم باید چندخطی بنویسم .. فکر نکنید بچه ها خیلی کم کاری کردند و درس نخوانده اند در تماس های متعدد با اولیا متوجه یک پروسه زشت غیر آموزشی و ضدارزشی شدم که حسابش فقط با کرام الکاتبین بماند … کجای مملکت ما چفت و بند حسابی داره که مدارس استثنایی مان داشته باشد !!!! بی خیال خونمون رو کثیف میکنه باز …

خوشبختانه هتل آپارتمان هم در نزدیک ترین کوچه به حرم گرفتم که هرچند هزینه اش از هتلهای سالهای قبلی حدود ۶۰۰۰تومن بیشتره ولی ارزش راحتی در رفت و آمد بچه ها رو داره خصوصا بچه هایی که با ویلچر تردد میکنند . فقط امیدوارم اتاق ها در ۶ طبقه پخش نشه و مثل ۳ سال قبل آسانسورش خراب بشه که دردسریه برای من جمع کردن بچه ها برای برنامه ها .. ( این اسمایلی که طرف داره گیساش رو میکنه برای اینجا لازمه ! )

خوشبختانه قطار و هتل آپارتمان کیفیت خوبی داره امیدوارم این سفر همانطور که برای مسافرهاش سفر خوب و با کیفیتی میشه برای من هم سفر کم دردسری باشه .. که مثل سال قبل ۶ ماه دنبال پیامدهایش در بستر بیماری نیفتم ! البته امسال چندنفر از مادران کمر همت بستند که من تنها نباشم .. خدا بهشون توان و طاقت بده از پس بداخلاقی ها و فریادهای من جون سالم به در ببرند ! در گروه مون یکی از معلمین بچه ها هم هست که اعلام امادگی کرده برنامه های خوبی رو بر اساس توان بچه ها طراحی و اجرا کنه که به بهانه های مختلف هی جایزه بدیم و هی بخندیم و هی بازی کنیم .. خلاصه امسال سفرمون پر از مسابقه و خنده و بازی و شادیه ..

جای همه بچه هایی که مامان هاشون همکاری نکردند برای همسفر شدن خالی … کاش میشد بچه هاشون رو بگیرم و ببرم و بیارم .. بی دردسر … ولیکن بد مسئولیتیه که عمرا جرات کنم حالا حالاها همچین ریسکی کنم ! 

 جای شما هم خالی که با خنده های بانمک محمدخسروی جانمان ریسه بروید اساسی … باید یک کلیپ از خنده هاش رو اینجا براتون بزارم تا دل ضعفه بگیرید !! :)

گزارش نچسبی نوشتم میدونم .. ولی از اونجا که حافظه کوتاه مدتم به شدت تحلیل رفته لازم بود بنویسم ……..

فعلا

تابعد .

یا کریم آل طه

مرداد۲۴

روز میلاد امام حسن مجتبی (ع) مبارک باد .

بانو جان .. بانو .. میلاد گل زیبایت مبارک ..

مرکز مهارت آموزی و اشتغال زایی برای نوجوانان روشندل

مرداد۱۶

سلام
طاعات و عباداتتون قبول حق .

تابستون فرصتیه برای دانش آموزان که مهارت ها و استعداد هاشون رو محک زده و تقویت کنند اما متاسفانه اغلب نوجوان ها خصوصا بچه هایی که دیگه مدرسه هم پذیرش نمی شوند ، اوقاتشون رو به بطالت گذرانده و در خانه تنها و بیکار صبح را شب میکنند بدون هیچ برنامه و کار و فعالیت ! یک زندگی تکراری و خسته کننده و آزاردهنده برای اطرافیان . بچه هایی که توانایی هایشان کشف نشده ، تبدیل میشوند به یک حسرت همیشگی برای مادر و یک دلسردی بزرگ برای پدر .. نوجوان هایی که مطمئنا تونایی هایی دارند که بتونند حتی از طریق آن زندگی شون رو تامین کنند .

چندماهی بود در فکر تاسیس یک مدرسه غیرانتفاعی برای کودکان نابینا بودیم که بتونیم در اون محیط مشکلات مهارت آموزی بچه ها رو از سالهای ابتدایی رفع کنیم .. بودیم یعنی من و همسرم امیر و یکی از دوستانش به نام مستعار سام ! مدتی تحقیق کردیم متوجه شدیم این مدرسه متقاضی زیادی نخواهد داشت مخصوصا اینکه تا چند سال دیگه سیستم آموزش و پرورش استثنایی فقط اسمش ازش باقی خواهد ماند و تلفیق بچه های استثنایی در مدارس غیراستثنایی عادی خواهد شد . فکر مشغولی بنده بیشتر فراهم کردن بستری برای اشتغال زایی بچه های نابینا بود .. مشاغل خاصی که محدودیت بینایی نداشته باشه .. شغلی فراتر از اپراتور تلفن که به زعم بنده اختصاص این شغل برای یک نابینا توهین به توانایی های یک انسان هست ! شغلی فراتر از مشاغل رایج ویژه نابینایان در کشور .. شغلی که حتی بچه هایی با تواناییهای پایین تر ذهنی از عهده اون بربیایند .. خوشبختانه امیر و سام هم موافق با برنامه ریزی و صرف انرژی و هزینه در این موضوع بودند .

اما قبل از آموزش یک رشته جدید و مناسب نیاز هست مهارت های فردی و اجتماعی بچه ها تقویت و اصلاح بشود . پس تصمیم گرفتیم طی چند مرحله آموزش مهارت های فردی و اجتماعی که برنامه های آموزشی این مهارت ها را از مراکز موفق اموزشی امریکا گرفته ایم اجرا کنیم . در حال حاضر مشغول تحقیق و ترجمه و نوشتن برنامه های اموزشی هستم که بعد از به پایان رسیدن مرحله اول برنامه ریزی با کمک یک هیئت علمی اجرای صحیح برنامه رو تضمین کنیم .

خلاصه این فعالیت و برخی از سرفصل های مد نظرم برای آموزش این موارد است :

۱- مهارت های فردی از قبیل پخت و پز - تمیز کردن - پوشیدن و مراقبت لباس و غیره

۲- مهارت های اجتماعی از قبیل مهارت های ارتباطی شخصی :مهارت های غیرکلامی و مهارت های کلامی – روابط بین فردی - فعالیت های تفریحی جمعی و اجتماعی – دوست یابی و غیره

۳- مهارت مدیریت مالی که نوجوان باید بتونه در اخر این ترم مسائل مالی جاری زندگیش رو طبق برنامه ریزی و آموزشی که گرفته است ، حل کند .

۴- مهارت در شناخت مواد غذایی : خواص و فوائد و شناخت انواع مواد غذایی

و …

این طور پیش بینی میکنم طی هر کدام از واحدها بر اساس توانایی های ذهنی و جسمی نوجوان ها ۸ الی ۱۲ جلسه زمان خواهد برد . برای هر واحد برنامه ی درسی خاص خواهیم داشت که پس از اتمام ترم آموزشی مهارت فرد به صورت عملی بالا رفته باشد . برای تدریس این مهارت ها به کارشناسانی در رشته های : حسابداری – آشپزی – مواد غذایی – ارتباطات – جامعه شناس – خانه داری – تحرک و جهت یابی نابینایان و کارآفرینی نیاز خواهیم داشت .

پس از طی مهارت آموزی که بر اساس توانایی افراد برنامه ریزی میشود مهارت های افراد شناسایی و بر اساس مهارت و استعداد ایشان رشته های مورد نیاز طراحی و اجرا خواهد شد . امیدواریم بتوانیم با توکل بر خدای قادر و مقتدر گامی در جهت شکوفا کردن استعداد های نهفته و به هرز رفته نوجوانان روشندل برداریم .

ان شاء الله .

تا بعد .