مادر سپید

مادر یک روشندل

خفه خون

اسفند۱۸

سلام
اربعین حسینی رو تسلیت میگم . حسنین من هر دوشون متولد ماه صفر هستند جالبه ! حسین اول صفر و حسن آخر صفر !!!
دلم پره ولی زبونم بند اومده .بعضی وقتا آدم اینطوری میشه دیگه دلش پر حرفه اما زبونش یاری نمیکنه حرفاشو بزنه شاید مال این باشه که واژه مناسبی گیر نمیاد که بشه منظورش رو بیان کنه .
این روزا همه تو فکر خونه تکونی اند هر چند من هیچ سالی خونه تکونی رو تجربه نردم لااقل مثل خانه دارهای دیگه:eyelash ! امسال هم که کلی کار به واسطه گرفتاری های مختلف روی هم تلمبار شده بود دلم خوش بود خونه تکونی رو تجربه میکنم حالا توی خونه خودم نیستم دلم میخواد یادم بره چقدر منتظرم این روزا تموم بشند اما نمیشه !امسال برعکس سالهای قبل آرزو میکنم عید اینقدر دیر بیاد که این خونه طلسم شده تمام بشه و ما بریم سر خونه زندگی مون :sad!!! از طرفی دکتر استراحت هم داده :sad! منم آخر استراحت جان عمه ام !!! (بیچاره عمه ام این وسط چکاره است :yawn!؟!) استراحت مطلق واسه من معنی نداره از مردن بدتره !!!
طفلکی همسایه مان هم یه جور دیگه استراحت مطلقه ! صبح تا شب تو رختخواب اسیره واسه اونم سخته اما بعد از ۳۰ سال انتظار یک ونگ ونگو رو کشیدم ۹ ماه خوابیدن چیزی نیست !!!!
اصلا نمیدونم این ونگ ونگو های دماغوی ببخشید ..قو چی اند تا وقتی نداری آرزوشو داری وقتی هم داری یه دم نک و نال میکنی که چرا داری یا چندتا داری !
به نظر من هر کی نداره خدا رو شکر کنه هر کی هم داره ناشکری نکنه ! که والله هر دو جورش نعمته !
این روزا بیشترین مشکلی که بچه دارها دارند لباس عیده ، خودت هر چی مستعمل هم داشته باشی عارت نمیاد اما این فینگیلی کله اتو میکنه اگه کفشش عکس ماشین نداشته باشه و باید صد تا خیابون و پاساژ و بازار رو واسه دل کوچولوش بالا پایین بری تا یه کفش شلخته حیف پول رو با عکس ماشین گیر بیاری !
اخبار جدید رو شنیدید ؟
به سلامتی جونتون باید از سال دیگه ۱۵۰ هزارتومان هم هزینه اب و برق و گاز رو بدیم . عوضش زهرماری خورا جریمه بیشتری میدند تا خزانه خالی دولت با این پولا پر بشه ! آدم نمیدونم کدوم پول خوردن داره پولی که به زور از دهن زن و بچه مردم میگیرند ؟ یا پولی که واسه جریمه زهرماری خوردن میگیرن ؟
میگم خوبه لااقل زهرماری رو کوفت کنیم که پول خودمون صرف خودمون بشه ! نه ؟؟؟ هر چند این همه مالیاتی که دولت جانمان به زور از کارمند جماعت میچاپه صرف زندگی بهترمون نمیشه ( لااقل واسه ما که خانواده یک توانخواهیم که نمیشه !) این یکی هم نمیشه ! ملالی نیست ! جماعت ایرانی مزین به صبر و صبوری تا رسیدن جان بر بالای لب نیز معروفه منتها اگر جانش به لبش آید جانش به لبش آید دیگه اشعار مردم سالاری و عدالت گستری و ننه من غریبم بازی و بازی های سیاسی هیچ کس به دادش نمیرسه !
والله …. با این عدالت شون !!!
دولت میگه گوجه که شد کیلو ۴۰۰ تومن دیگه چه مرگتونه ؟ یادش به خیر گوجه رو با منت کیلو۳۰ تومن میگرفتیم رب یک ساله مون رو با اعتماد به سلامتش خودمون میپختیم بدون نیاز به وعده های رب تبرک و رب ۹۵ طعم خوش غذای ایرونی رو مز مزه میکردیم ! یادش به خیر آلبالو خشکه و لواشکهای مامانی که با صد تا شمشک و فافا هم قابل مقایسه نیست ! یادش به خیر اون وقتایی که فکر میکردیم خیلی اوضاع اقتصادی مون خرابه ! یادش به خیر که به خاطر همین فکر همه ارزاق یک ساله مون رو خودمون تهیه میکردیم ! کی اون موقع ها واسه جایزه و وعده های تو خالی آدم قوطی قوطی کنسرو و رب و کمپوت میگرفت ؟ کی اون موقع ها قوطی شوینده های مختلف هم نام و مارک تو خونه ها تلمبار میشد ؟ حتی بانکها هم اینقدر کساد بودند که آگهی هاشون بیتر از ۱۰ ثانیه نمیشد الان بلندترین آگهی های های تجاری و بازرگانی متعلق به بانکهاست ! پول مردم رو روی هم میزارند و روی هم میزارن و معلوم نیست کجا صرف میکنند به هزار ترفند و کلک !!!!
اون وقت واسه یه وام چندرغازی چند ماه بری تو نوبت !!!
جزایری نیشش رو تا بناگوش باز میکنه و تو دوربین میخند و ته بندش در میره همه خفه خون میگیرن !
آموزش پرورشمون که آخر تمدن و فرهنگ و ادبه !اند متد های آموزشی و فرزند پروریه میاد راحت سئوال طرح میکنه که پیامبر گوشت کجای گوسفند رو بیشتر دوست داشت بخوره ؟؟ ملت هم که تو نخ این اند که فرمول شیرینی دانمارکی رو نادیده بگیرند و اسمش رو گل محمدی بزارن ! بازم همه خفه خون میگیرند !
بن ۴۰ هزارتومنی معلولین ۱۷۵۰۰ تومنش به ملت میرسه !! عجب ! بازم خفه خون میگیرن !
آقا من هی میگم بهزیستی دزده یک سری بهشون بر میخوره !
دزه به خدا دزده به پیر به پیغمبر دزده !!!
آره بابا بهزیستی بودم !!!
واسه همینم اینقدر دلم پره آسمون ریسمون میبافم !!!
حس و حال گفتن چرایش نیست هر کی گذرش به این سازمان افتاده خودش میدونه !
تازه بعد از یک سال شنیدم پارسال رئیس جمهورعدالت پرورمون به توانخواهان ۴۰۰ هزار تومان عیدی داده به ما که نرسید ولی به اونایی که رسیده ۹۷۰۰۰ تومن بوده ! احتمالا ایشون نمیدونسته دیگرانی هم هستند که از قبل توانخواهان بارشون رو یک شبه میبندند !! بازم همه خفه خون میگیرن !
۴ ساعت توی صف کوپن و بن بهزیستی ایستادم خوب اولین بارم بود بعد از ۸ – ۹ سال میخواستم ببینم این بن و کوپن چیه خانواده های توانخواه واسش صف میبندند ! اون وقت ۶ تا کوپن دادن و ۱۷۵۰۰ تومان بن که اخبار اعلام کرده بود ۴۰۰۰۰ تومان بوده بقیه اش کجاست الله اعلم !!
روی میزاشون کپه کپه بن بی صاحاب آدم عقلش یه جا میره دین و ایمونش هزار جا !!!! وقتی به به بهانه گم شدن یک مدرک بی اهمیت به یکی نه بن میدند نه کوپن ! یک نفره یه نفره دیگه !! هر چی کمتر بدهند براشون بهتره !!! آخ بیچاره چی بگه خفه خون میگیره و میره سر بچه بی زبونش رو بغل میگیره !!!
چقدر خفه خون !!! فکر کنم خون شراب خوش مزه ایی باشه ! مخصوصا خون جماعت ایرانی !!! شاید هم زیادی خوش رنگ . لعابه ! که دولت مردان مون یا اون رو میمکن یا تو شیشه میکنن !!!
تا بعد .

نمایشگاه Sight City

اسفند۱۸

سلام
ادامه فن آوری و اطلاعات …
ط) نرم افزارها
نرم افزارهای جدید نابینایان را قادر میسازد حتی طرح های گرافیکی را هم بر صفحه مانیتور خود متوجه شوند . در این زمینه یواخیم فرانک Joachim frank طرح جالبی را ارائه کرده است .
See for me کاملا تازه نیست . قبل از این به این طرح کلیک بلیک گفته میشد .
ک ) موسیقی
یکی از شاخه هایی که تا کنون از سوی برنامه نویسان تسخیر نشده بود ، بخش موسیقی است . این باز شرکت دنسینگ داتس Dancing dots از امریکا برنامه ایی به همین نام عرضه کرده بود که نت های فایل موسیقی را به خط بریل تبدیل مبکرد و کاربر نابینا میتواند کتاب نت را اسکن و بعد پرینت کند .
البته در همایش مقاله ایی ارائه شد با عنوان موسیقی قابل دستیابی : تطابق با نیازهای کاربرانی با مشکلات دستیابی به متون چاپی هر چند اراده دهنده طرح به حدی ناخوانا و عجولانه مقاله رو ارائه داد ولی کل طرح ایده جالبی بود که اجرای اون کار سختی نباید باشه .درباره این طرح چون خودم اطلاعات موسیقایی ضعیفی دارم و طرح هم تا حدی فنی توضیح داده شد چیز خاصی نمیتونم بگم اما از مجموعه مقالات اراده شده سی دی هست که اگر کسی علاقمند به گرفتن اطلاعات بیشتر هست میتونم به دستش برسونم .
البته سی دی صوتی هست و خواننده اون هم لهژه داره که باعث ایجاد خستگی در شنونده میشه اما باز بهتر از هیچی هست .
نمایشگاه Sight City
نمایشگاه معروفی است که هر ساله شرکتهای بزرگ رایانه ایی برای ساخت و تجهیزات کمکی نابینایان در فرانکفورت آلمان برگزار میشود . این نمایشگاه برای اولین بار در سال ۲۰۰۳ میلادی با شرکت ۳۶ نماینده شرکتهای رایانه ای برگزار شد ، هر ساله به معرفی و عرضه تازه های تکنیکی ویژه نابینایان و کم بینایان میپردازد .
این نمایشگاه همه ساله دراواخر اردیبهشت ، یعنی در میانه ماه مه در شهر فرانکفورت برگزار میشود . در سال جاری نبز از ۱۷ _ ۱۹ ماه مه ۲۰۰۶ (۲۵_۲۷ اردیبهشت سال ۱۳۸۵ ) در فرانکفورت بیش از ۱۰۰ شرکت از ۱۶ کشور جهان تازه های فنی خود را به نمایش گذاشتند و علاقمندان و کارشناسان این رشته از نمایشگاه دیدار و در نشستهای مختلف علمی ، پزشکی و حقوقی شرکت کردند که علاوه بر ارائه اطلاعات و تازه های ، امکان پرسش و پاسخ و ارتباط مستقیم با مسئولین نهاد های صنفی مربوط به نابینایان ، پزشکان متخصص این زمینه و انجمن های مربوطه نیز وجود داشت . در کنار سخت افزارها و نرم افزار های کامپیوتری ، دستگاههایی هم جلب نظر میکردند که نابینایان را بدون استفاده از کامپیوتر قادر میسازند بخشی از نارسایی های خود را با بهره گیری از فناوری نوین برطرف کنند . (اطلاعات بیشتری ندادند !!!! )
غرفه مشترک شرکت آمریکایی Freedom Scientific و شرکت آلمانیPro Tak از غرفه های بزرگ این نمایشگاه بود .
متاسفانه امسال هیچ شرکت ایرانی در نمایشگاه سای سیتی حضور نداشته و برنامه یا دستگاه تازه ای نیز از طرف ایران عرضه نشد . ( علت عدم حضور را هزینه بالای غرفه ای برای معرفی و بازاریابی محصولات اعلام کرده اند !!!!! )
تا بعد .

همایش فن آوری و اطلاعات معلولین

اسفند۹

سلام
هفته پیش ۳ اسفند اولین همایش فن آوری و اطلاعات و ارتباطات معلولین با رویکردی به نابینایان توسط انجمن علمی _ فرهنگی دانشجویان و دانش آموختگان نابینای ایران برگزار شد . متاسفانه نشد به موقع اطلاعات این همایش و روز برگزاری و نحوه شرکت در اون رو در وبسایت بزارم . همایش مفید و خوبی بود . اطلاعات مفید و خوبی بدست آوردم که برای علاقمندان در سایت میگذارم . برخی از قسمتها و توضیحات رو ساده تر کردم .
محصولات نرم افزاری و سخت افزاری تولید شده برای نابینایان
الف) برنامه جاوز jaws
برنامه جاوز صفحه خوان است . به زبان ساده اینکه تمام آیکونها و اشکال گرافیکی تعریف شده صفحه هات ویندوز را میخواند . در نسخه های اولیه این برنامه فقط از زبان انگلیسی پشتیبانی میکرد اما به تازگی به زبان عربی نیز نسخه ای در بازار آمده است . این برنامه مشابه فارسی ندارد .
ب)sms
دستگاه کوچک نوشتاری مخصوص خط بریل است که به اتصال به موبایل این امکان را برای نابینایان فراهم کرده است تا به خط بریل پیغامهای خودشان را بفرستند . البته گیرنده پیغام را به خط بینایی دریافت میکند !!!!!! احتمالا امکان ارتباط اس ام اسی است که افراد نابینا با بینایان میتوانند برقرار کنند .
ج) چاپگر
پرینترهای مخصوصی هستند که برای اولین بار علاوه بر چاپ خط بریل میتوانند تصاویر ساده برجسته ایی را نیز به طور همزمان چاپ کنند . برای اجرای این برنامه دستورات سختافزاری پیچیده ایی روی این پرینترها نصب شده است .
د) کتابهای شنیداری
یکی دیگر از نرم افزارهای عرضه شده ، نرم افزار مربوط به تبدیل کتاب به کتابهای شنیداری بود . تفاوت این کتابهای شنیداری معمولی که در بازار به صورت نوار یا سی دی عرضه میشوند با این برنامه در این است که لازم نیست نوار یا سی دی پشت سر هم خوانده شود این جا شنونده یک فهرست در اختیار دارد ، در نتیجه دیگر نیازی نیست که تمام کتاب را پشت سر هم گوش کند یا با عقب و جلو بردن یک قسمت را پیدا کند بلکه با استفاده مستقیم از فهرست فصلی که میخواهد را انتخاب میکند یا مثلا چند جمله جلوتر میرود .
ه ) تلفن همراه
این تلفن ها با افزودن نرم افزارها و گاهی سخت افزارهای ویژه ، به یک کامپیوتر کوچک تبدیل شده اند . نرم افزار تالکس talx نوشته ها و گاه تصاویر صفحه نمایشگر تلفن همراه را به صوت تبدیل میکند و برای نابینا میخواند .
در همایش مورد نظر انواع مختلف تلفن همراه را دیدم که حتی کم بینایان با استفاده از دوربین آن میتوانستند از قسمتهایی عکس و گزارش تصویری تهیه کنند .
و ) جهت یاب ها
دستگاههایی هستند که به کمک ماهواره میتوانند موضع کاربر را در هر کجای زمین مشخص و او را به نشانی مورد نظر راهنمایی کنند .
اینکه ایا در کشور ما این دستگاه هست یا خیر و آیا نابینا را داخل چاه و چاله میاندازد یا خیر اطلاعی ندارم .
ز ) تشخیص اشیا
شرکت آلمانی اسکای لب Skyleb در شهر لایپزیگ دستگاه کوچکی به اندازه تلفن همراه عرضه کرده که نابینا توسط آن میتواند وجود اشیا و اجسامی را که تا ۳ متر دورتر از او قرار دارند را تشخیص دهد . این دستگاه به نوعی تکمیل کنند عصای نابینایان است . اشیایی که سر راه یک نابینا هستند توسط دوربینی ردیابی میشوند و به صورت یک شیار یا خط برجسته روی انگشتان نابینا ظاهر میشود . بدین ترتیب نابینا میتواند حس کند که جسم یاد شده به چه بلندی است و حدودا در چه فاصله ای از او قرار دارد . این دستگاه در اکتبر سال جاری به قیمت ۵۰۰۰ یورو به عبارتی ۶ میلیون و ۶۰۰ هزارتومان به بازار خواهد آمد و به نابینایان آلمانی که چنین پولی در اختیار ندارند با عوارض ماهانه ای حدود ۵۰ تا ۷۰ یورو به عبارتی ۹۲ هزار و ۴۰۰ تومان الی ۶۶ هزارتومان به صورت اجاره واگذار میشود . یورو ۱۳۲۰ تومان محاسبه شده .
نمیدونم این اطلاعات مالی رو واسه چی به ما میدند در حالی که برای خرید یک دستگاه دست دوم پرکینز که ابتدایی ترین وسیله نوشتن بریل هست از ما ۳۰۰ هزارتومان میگیرند !!!
این یکی هم بنویسم بقیه اش برای بعد …
ح ) دیده بان ها
نابینایان کمابیش هنوز به کمک بصری بینایان احتیاج دارند . وقتی چنین کسی در اختیارشان نباشد میشود از طریق اینترنت از بینایان کمک گرفت . از داوطلبان دعوت شده است که به عنوان دیده بان در صفحه های اینترنتی حضور داشته باشند تا هر وقت نابینایی به تصویری برخورد وئ نمیتوانست از آن چیزی متوجه شود از طریق این دیده بانها توضیحی در مورد تصویر دریافت کند . مثلا نابینا پشت میز کامپیوتر نشسته ، کارت پستالی را روی اسکنر یا دوربین میگذارد و عکس آن را برای دیده بانی که از طریق اینترنت با او در تماس است میفرستد و توسط او از تصویر و محتوای کارت پستال آگاه میشود . این کمک بصری رایگان است و توسط یک انجمن غیر انتفاعی این اقدامات هماهنگ میشود . آدرس این سایت :www.see4me.de
خوب بود چنین سایتی که راه اندازی و سازمانده اش کار زیاد مشکلی هم نیست توسط خودمون راه اندازی بشه !
تا بعد .

جای خالی حسن

اسفند۷

سلام
نمیدونید چقدر سخته بچه تون یک مریضی سخت داشته باشه و نتونید ازش مراقبت کنید . آبله مرغانش شدید و سخته ! ۳-۴ دفعه رفتم از درگاهی درب خونه فقط دیدمش دو بارش باهاش حرف زدم دوبار هم واسه اینکه دلتنگی نکنه حرفی نزدم که متوجه حضورم نشه ، بعد هم تا خونه مادرم گریه کردم ! حوصله اش سر میره بهانه میگیره خسته میشه حتی نوار قصه هاشم نمیتونه بهش کمک کنه خیلی دلتنگ شده بدتر از من . کم لاغر بود پوست و استخون هم شده !
اگر کمی بینایی داشت لااقل از لحاظ دیداری اقناع میشد باز هم …
دیروز تولد امام موسی کاظم عقد داییش بود ! چقدر جاش خالی بود ، کاش زودتر خوب بشه چرا اینقدر دیر میگذره ؟ چرا این روزا تموم نمیشه ؟
میخواستم درباره همایش فناوری اطلاعات و معلولین با رویکردی به نابینایان بنویسم نشد .
روحیه ام خوب نیست . همش عصبانی ام از چی و از کی نمیدونم دلیل خاصی نداره ! یکی همه رو از دست غرغرای من نجات بده !!!!

آقا پلنگه

اسفند۱

سلام
چرا بعضی از مامانها حاضرند بچه تبدار و مریضشون رو بفرستند مدرسه برای اینکه چند ساعتی از شیطنت هاشون خلاص بشند ؟
آنفولانزا رو که سر امتحاناتش از شیطونترین همکلاسیش گرفت و معدل بچه ام رو ۱۶ کرد !
حالا هم از یکی دیگه از شیطونکهای کلاسش آبله مرغان گرفته ! اینکه این مریضی رو الان بگیره خوبه چون سبک تره ولی برای من خطرناکه واسه همین مامانم منو از خونه انداخت بیرون و رفت پیش حسنی م !:confused:confused
کاش پیشش بودم ! ناراحتم که کنارش نیستم هرچند اون الان از آقا پلنگ خال خالی شدنش سرمسته :heehee! و کلی کیفوره که عین پلنگ خال خالی شده !
دوا درمون خونگی چی سراغ دارید !؟ :dontknow
تا بعد .