مادر سپید

مادر یک روشندل

آخه من یه دخترم

بهمن۱۶

سلام
این هفته یکی از هفته های پرکار بنده ست ..
فرصت آپ کردن به موقع رو ندارم .. ببخشید که متعاقبا نمیتونم به وبهای شما بازدید پس بدم .. این ایمیل تازگی برام اومده بود .. انشالله که فکر نمیکنید که داستان خودمه ! :wink لطفا با دقت این خط رو بخونید : این متن یک داستان است .. :regular سلامت باشید ..
آخه من یه دخترم!
مادرم یک چشم نداشت. در کودکی براثر حادثه یک چشمش را ازدست داده بود. من کلاس سوم دبستان بودم و برادرم کلاس اول. برای من آنقدر قیافه مامان عادی شده بود که در نقاشی‌هایم هم متوجه نقص عضو او نمی‌شدم و همیشه او را با دو چشم نقاشی می‌کردم. فقط در اتوبوس یا خیابان وقتی بچه‌ها و مادر و پدرشان با تعجب به مامان نگاه می‌کردند و پدر و مادرها که سعی می‌کردند سوال بچه خود را به نحویکه مامان متوجه یا ناراحت نشود، جواب بدهند، متوجه این موضوع می ‌شدم و گهگاه یادم می‌افتاد که مامان یک چشم ندارد.
یک روز برادرم از مدرسه آمد و با دیدن مامان یک‌دفعه گریه کرد. مامان او را نوازش کرد و علت گریه‌اش را پرسید. برادرم دفتر نقاشی را نشانش داد. مامان با دیدن دفتر بغضی کرد و سعی کرد جلوی گریه‌اش را بگیرد. مامان دفتر را گذاشت زمین و برادرم را درآغوش گرفت و بوسید. به او گفت: فردا می‌رود مدرسه و با معلم نقاشی صحبت می‌کند. برادرم اشک‌هایش را پاک کرد و دوید سمت کوچه تا با دوستانش بازی کند. مامان رفت داخل آشپزخانه. خم شدم و دفتر را برداشتم. نقاشی داداش را نگاه کردم و فرق بین دختر و پسر بودن را آن زمان فهمیدم.
موضوع نقاشی، کشیدن چهره اعضای خانواده بود. برادرم مامان را درحالی ‌که دست من و برادرم را دردست داشت، کشیده بود. او یک چشم مامان را نکشیده بود و آن را به صورت یک گودال سیاه نقاشی کرده بود. معلم نقاشی دور چشم مامان با خودکار قرمز یک دایره بزرگ کشیده بود و زیر آن نمره ۱۰ داده بود و نوشته بود که پسرم دقت کن هر آدمی دو چشم دارد.
با دیدن نقاشی اشک‌هایم سرازیر شد. از برادرم بدم آمد. رفتم آشپزخانه و مامان را که داشت پیاز سرخ می کرد، از پشت بغل کردم. او مرا نوازش کرد. گفتم: مامان پس چرا من همیشه در نقاشی‌هایم شما را کامل نقاشی می‌کنم. گفتم: از داداش بدم می‌آید و گریه کردم.
مامان روی زمین زانو زد و به من نگاه کرد اشک‌هایم را پاک کرد و گفت عزیزم گریه نکن تو نبایستی از برادرت ناراحت بشوی او یک پسر است. پسرها واقع بین‌تر از دخترها هستند؛ آنها همه چیز را آنطور که هست می‌بینند ولی دخترها آنطورکه دوست دارند باشد، می‌بینند. بعد مرا بوسید و گفت: بهتر است تو هم یاد بگیری که دیگر نقاشی‌هایت را درست بکشی.
فردای آن روز مامان و من رفتیم به مدرسه برادرم. زنگ تفریح بود. مامان رفت اتاق مدیر. خانم مدیر پس از احوال‌پرسی با مامان علت آمدنش را جویا شد. مامان گفت: آمدم تا معلم نقاشی کلاس اول الف را ببینم. خانم مدیر پرسید: مشکلی پیش آمده؟ مامان گفت: نه همینطوری. همه معلم‌های پسرم را می‌شناسم جز معلم نقاشی؛آمدم که ایشان را هم ملاقات کنم.
خانم مدیر مامان را بردند داخل اتاقی که معلم‌ها نشسته بودند. خانم مدیر اشاره کرد به خانم جوان و زیبایی و گفت: ایشان معلم نقاشی پسرتان هستند. به معلم نقاشی هم گفت: ایشان مادر دانش آموز ج-ا کلاس اول الف هستند.
مامان دستش را به سوی خانم نقاشی دراز کرد. معلم نقاشی که هنگام واردشدن ما درحال نوشیدن چای بود، بلند شد و سرفه‌ای کرد و با مامان دست داد. لحظاتی مامان و خانم نقاشی به یکدیگر نگاه کردند. مامان گفت: از ملاقات شما بسیار خوشوقتم. معلم نقاشی گفت: من هم همینطور خانم. مامان با بقیه معلم‌هایی که می‌شناخت هم احوال‌پرسی کرد و از اینکه مزاحم وقت استراحت آنها شده بود، عذرخواهی و از همه خداحافظی کرد و خارج شدیم. معلم نقاشی دنبال مامان از اتاق خارج شد و درحالیکه صدایش می لرزید گفت: خانم من نمیدانستم …
مامان حرفش را قطع کرد و گفت: خواهش میکنم خانم بفرمایید چایتان سرد می شود. معلم نقاشی یک قدم نزدیکتر آمد و خواست چیزی بگوید که مامان گفت: فکر می کنم نمره ۱۰ برای واقع بینی یک کودک خیلی کم است. اینطور نیست؟
معلم نقاشی گفت: بله حق با شماست. خانم نقاشی بازهم دستش را دراز کرد و این بار با دودست دست‌های مامان را فشار داد. مامان از خانم مدیر هم خداحافظی کرد.
آن روز عصر برادرم خندان درحالی‌که داخل راهروی خانه لی‌‌لی می‌کرد، آمد و تا مامان را دید دفتر نقاشی را بازکرد و نمره‌اش را نشان داد.
معلم نقاشی روی نمره قبلی خط کشیده بود و نمره ۲۰ جایش نوشته بود. داداش خیلی خوشحال بود و گفت: خانم گفت دفترت را بده فکر کنم دیروز اشتباه کردم بعد هم ۲۰ داد. مامان هم لبخندی زد و او را بوسید و گفت: بله نقاشی پسر من عالیه! و طوری که داداش متوجه نشود به من چشمک زد و گفت: مگه نه؟
من هم گفتم: آره خیلی خوب کشیده، اما صدایم لرزید و نتوانستم جلوی گریه‌ام را بگیرم.
داداشم گفت: چرا گریه می‌کنی؟ گفتم آخه من یه دخترم !!!!!

۱۰ نظر برای :

“آخه من یه دخترم”

 1. در ۱۶ بهمن ۱۳۸۹ و در ساعت ۱۰:۳۷ ب.ظ حسین گفته :

  سلام#flower #flower #flower #flower #flower #flower

 2. در ۱۷ بهمن ۱۳۸۹ و در ساعت ۷:۲۰ ق.ظ سانی گفته :

  با این که قبلا هم خونده بودمش ولی بازم موقع خوندن اشک توی چشام جمع شد#brokenheart

 3. در ۱۷ بهمن ۱۳۸۹ و در ساعت ۱۱:۵۸ ق.ظ کیا گفته :

  خیییییییییییییلی قشنگ بود
  مرسی مامان سپید

 4. در ۱۸ بهمن ۱۳۸۹ و در ساعت ۱۲:۳۸ ق.ظ روزانه های سارا گفته :

  سلام مشکلتون درباره کتاب های صوتی حل شد؟( پست مهر ماهتون)

 5. در ۱۸ بهمن ۱۳۸۹ و در ساعت ۱:۵۳ ق.ظ خودم گفته :

  مطمئن نیستم همه دخترا چیزها رو طوری که می خوان ببینن اما حتی اگرم این طور باشه شاید زیاد بد نباشه. گاهی ندیدنی ها اونقدر زیادن که برای ندیدن حتی بخشی از اونها هم بشه شاکر بود

 6. در ۱۸ بهمن ۱۳۸۹ و در ساعت ۵:۰۹ ب.ظ فانوس مهر گفته :

  وب خوبی دارید
  مهمون منم بشید#smile #hand

 7. در ۱۸ بهمن ۱۳۸۹ و در ساعت ۵:۴۴ ب.ظ تارا گفته :

  سلام
  حکایت جالبی بود… افسوس که خیلی ها این واقع بینی را ندارند…

 8. در ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ و در ساعت ۲:۴۶ ق.ظ نگین حسینی گفته :

  به نظرم هر دو نوع نگاه به نابینایی مادر زیباست، چون هر دو به نوعی عاشقانه است. پسر با عشق، به یک چشم نابینای مادر نگاه می کنه و دختر با عشق،چشم نابینای مادر رو نمی بینه. به نظر من هیچ کدوم نباید شرمنده باشند… #flower
  —————
  :) ممنونم .. نظر خوبی بود

 9. در ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ و در ساعت ۲:۵۸ ق.ظ samira گفته :

  داستان بسیاربسیارزیبایی بود#heart
  مطالب قبلی روهم خط به خط خوندم#flower
  خیلی جالب و امیدوارکننده بود#heart

 10. در ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ و در ساعت ۱۲:۴۸ ب.ظ آیلین گفته :

  بد . ریحان بد ! #worried